Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska direkt eller indirekt genom hel- eller delägda bolag förvärva, förvalta förädla och äga fast egendom och värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 28 270 | 26 272 | 24 000 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 20 805 | 18 685 | 16 426 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 13 889 | 12 220 | 13 819 |
| Årets resultat (tkr) | 3 184 | 3 185 | 3 183 |
| Summa tillgångar (tkr) | 180 295 | 185 420 | 187 461 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 28 270 | 26 272 | 24 000 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 20 805 | 18 685 | 16 426 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 13 889 | 12 220 | 13 819 |
| Årets resultat (tkr) | 3 184 | 3 185 | 3 183 |
| TILLGÅNGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 180 139 | 183 675 | 187 232 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 156 | 1 745 | 229 |
| Tillgångar (tkr) | 180 295 | 185 420 | 187 461 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 10 786 | 10 803 | 22 618 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 28 453 | 28 453 | 28 453 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 141 056 | 146 164 | 136 390 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 180 295 | 185 420 | 187 461 |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 3 207 | 3 200 | 15 000 |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 73.6% | 71.1% | 68.4% |
| Soliditet | 17.3% | 16.9% | 23.0% |
| Kassalikviditet | 0.1% | 1.2% | 0.2% |
Balder Uppsala Fastighet AB ingår i en koncern med 442 bolag. Moderbolag är Balder Bilrum Fastighet AB och koncernmoderbolag är Fastighets AB Balder. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget ska direkt eller indirekt genom hel- eller delägda bolag förvärva, förvalta förädla och äga fast egendom och värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.